Cera naczynkowa
Cera naczynkowa jak o nią zadbać?
Cera naczynkowa to głównie kruche naczynka, które powstają w różnych miejscach. Głownie na twarzy. w tym artykule dowiesz się jak zadbać o cerę naczynkową.
Oczywiste jest, że, cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania, ponieważ do pielęgnacji trzeba użyć konkretnych kosmetyków. Trwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych może występować jako pojedyncza zmiana lub rumień w takich miejscach jak nos, policzki, uda. Jednak najczęściej siatka popękanych naczyń krwionośnych doskwiera nam na policzkach, szyi oraz dekolcie. Zmiany te nasilają się na skutek temperatur, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach, a także pod wpływem emocji czy stresu.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się problemów z naczynkami są hormony, szaleją podczas menopauzy, ciąży lub podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, ale wśród przyczyn można znaleźć także:
- przemrożenie skóry zimą,
- skutki korzystania z klimatyzacji,
- dłuższą ekspozycję skóry twarzy na wiatr,
- duży wysiłek fizyczny,
- poród,
- wszelkie używki,
- częste jedzenie pikantnych potraw,
- jasna karnacja,
- nadciśnienie,
- problemy żołądkowe,
- gorące kąpiele,
- źle dobrane kosmetyki.
Bardzo łatwo jest popełnić podstawowe błędy przy pielęgnacji cery naczynkowej, mimo że mogłoby się wydawać, że pielęgnacja cery naczynkowej nie jest skomplikowana. Błędy skutkują pogorszeniem stanu skóry. Cera naczynkowa wymaga odpowiednich kosmetyków z substancjami odżywczymi. Dlatego najlepiej stosować kosmetyki przeznaczone do tego typu cery. Inne produkty nie poprawią jej stanu ani nie będą działać łagodząco na podrażnienia, a wręcz przeciwnie mogą się przyczynić do nieprzyjemnych dolegliwości.
Jeśli chodzi o cerę naczynkową, duży wpływ ma tutaj genetyka. Osoby, które mają predyspozycje do rozszerzania się naczynek oraz są posiadaczami cienkiej skóry, zdecydowanie częściej zmagają się z cerą naczynkowa. Układ hormonalny, ciąża również ma na to wpływ. Cera naczynkowa charakteryzuje się płytkim umiejscowieniem naczyń krwionośnych oraz nadwrażliwością na uszkodzenia. Rumień wywołany emocjami lub temperaturą otoczenia utrzymuje się znacznie dłużej niż przy cerze normalnej. Na policzkach widoczne są zaczerwieniania, najczęściej w okolicach płatków nosa, policzków, brody, szyi i dekoltu.
Peelingi, a cera naczynkowa
Stosowanie peelingów mechanicznych tego typu kosmetyki, które w składzie posiadają drobinki, dzięki którym możliwe jest ścieranie martwego naskórka, niestety podrażniają cienką skórę, dlatego stosowanie takich kosmetyków przy cerze naczynkowej nie jest wskazane.
Stosowanie gąbek lub szczoteczek do twarzy gąbki i szczoteczki przyrządy mogą sprawić, że skóra naczynkowa będzie pocierać zbyt mocno, efekt będzie taki, że może zostać mocno podrażniona lub uszkodzona. Dlatego w tym przypadku najlepiej aplikować kosmetyki wyłącznie dłonią.
Mycie twarzy
Mycie twarzy zbyt ciepłą wodą nie jest dobrym rozwiązaniem. Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne po prostu się rozszerzają. Wskazane jest, aby używać ciepłej wody, najlepiej, gdy ma temperaturę ciała.
Osoby z cerą naczynkową nie powinny zapominać o zastosowaniu filtru UV, ponieważ, promienie słoneczne uszkadzają naszą skórę. Dlatego powinny stosować kremy, z filtrem przez cały rok.
Wielu osobom zdarza się zrezygnować z wieczornego oczyszczania i nawilżania skóry. Jest to bardzo duży błąd. Poranna pielęgnacja nie wystarcza, aby zachować cerę w dobrej kondycji. Po całym dniu trzeba dokładnie oczyścić twarz oraz nawilżyć by ewentualne podrażnienia na naszej twarzy mogły się regenerować.
Jak zadbać o cerę naczynkową domowymi sposobami?
Istnieją różne sposoby na wspomaganie domowej regeneracji cery naczynkowej. Dużą skutecznością cieszą się przede wszystkim naturalne maseczki. Warto nakładać takie maseczki 3 razy w tygodniu na około 10-15 min podam Ci trzy gotowe przepisy na naturalne maseczki w domu:
- Maseczkę z siemienia lnianego – zmielone siemię lniane zalewamy wodą w proporcji 1:5 i gotujemy do uzyskania gęstej konsystencji, a następnie pozostawiamy do ostudzenia. Łączymy z łyżką jogurtu, mieszamy i nakładamy na twarz. Nasiona lnu łagodzą i odżywiają naszą skórę, a także doskonale ją nawilżają, dzięki czemu taką maseczkę warto stosować głównie zimą;
- maseczkę z miodu i kefiru – łyżkę kefiru mieszamy z łyżką miodu i nakładamy na twarz. Maseczka ta świetnie odżywia suchą skórę i pomaga w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienień;
- maseczkę z kiwi – jedno kiwi miksujemy z łyżką soku z cytryny i łyżką mąki ziemniaczanej, po czym nakładamy na twarz. Maseczka dogłębnie odżywia i rozjaśnia naszą skórę.
Pamiętajmy, że w przypadku pękających naczynek ważne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia. Codzienna aktywność fizyczna, unikanie stresu i odpowiednia dla cery naczynkowej dieta to klucz do tego, by cieszyć się naturalnym, promiennym wyglądem skóry.
Cera naczynkowa jest uważana za najtrudniejszą w pielęgnacji, ponieważ jest z reguły bardzo wrażliwa, delikatna i podatna na działanie różnych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Osoby z cerą naczynkową często skarżą się również na nieprzyjemne uczucie pieczenia i ściągnięcia skóry twarzy, a także na nadmierną reakcję na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak:
- nagłe zmiany temperatury;
- reakcje alergiczne;
- silne emocje i stres;
- zaburzenia hormonalne (np. w okresie menopauzalnym);
- nadużywanie alkoholu;
- przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne;
- choroby nowotworowe, jak np. rak trzustki i tarczycy;
- choroby neurologiczne, jak np. migrena, choroba Parkinsona.
Cera naczynkowa jest delikatna i wrażliwa dlatego wymaga szczególnej troski, a jej pielęgnacja jest szczególnie ważna. Kilka zasad, o których trzeba pamiętać, mając cerę naczynkową.
Unikaj kosmetyków, które mają w swoim składzie metanol, miętę pieprzową, olejek eukaliptusowy, kwasy witaminy A, mocznik, glikol propylenowy czy alkohol etylowy. Nie myj twarzy wodą chlorowaną, najlepiej taką z butelki lub filtrowaną. Do demakijażu zaopatrz się w płyn micelarny bądź delikatnego mleczka do cery naczynkowej. Preparaty myjące (np. żele do mycia) należy zmywać wodą przegotowaną lub mineralną (powinna być letnia, gdyż zarówno gorąca, jak i zimna, ma negatywny wpływ na naczynka). Po umyciu delikatnie osusz, skórę, nie pocieraj jej niepotrzebnie. Można sięgnąć dodatkowo po wodę termalną. Pamiętaj, aby do złuszczania skóry używać peeling enzymatyczny, a nie ziarnisty co 10-14 dni. Taki peeling jest wskazany, gdyż przyspiesza odnowę komórek. Pamiętaj, aby używać kremu z filtrem. Zimą-tłusty lub półtłusty. Wybierając kremy i maseczki dla cery naczynkowej, należy szczególną uwagę zwrócić na skład.
Cenne składniki dla cery naczynkowej to:
- Ekstrakt z miłorzębu japońskiego
- Witamina C
- Hamamelis
- Rutyna
- Witamina K
- Witamina PP.
- Wyciąg z kasztanowca
- Wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu
- Wyciąg z arniki górskiej
- Siarczan dekstranu
Warto sięgać po naturalne surowce, olej kokosowy, olejek migdałowy czy masło kakaowe. Wzmacnianie naczyń od wewnątrz zapewnia preparaty z rutyną, dodatkowo, aby zatuszować rozszerzanie się naczynek krwionośnych, można nałożyć punktowo zielony korektor przed aplikacją podkładu i pudru.
Samo mycie wrażliwej skóry powinno być delikatne, przy użyciu bawełnianej myjki lub wacika i ciepłej wody. Mycie zawsze powinno trwać tak długo, aż po kolejnym wypłukaniu i umyciu skóry wacik lub myjka będą czyste.
Tonik i krem na dzień również powinny być dedykowane skórze naczynkowej i powinny być silnie nawilżające oraz uszczelniające naczynia krwionośne. W roli takiego kremu doskonale sprawdzi się Bogaty krem z kwiatem passiflora do cery szczególnie wrażliwej Nikiel, który skórę nawilży, odżywi i chroni przed czynnikami zewnętrznymi, a ponadto można użyć go nie tylko rano – jako bazę przed nałożeniem makijażu, ale też wieczorem – jako krem na noc.
Zobacz także :
http://dev890123789021.nemeacosmetics.pl/nawilzanie-skory-twarzy/