Szare mydło – zastosowania i właściwości.
Szare mydło – zastosowania i właściwości.
Szare mydło posiada wiele zastosowań w kosmetyce oraz wiele dobry właściwości, dlatego właśnie do dzisiaj jest produkowane oraz bardzo często wybierane w pielęgnacji gdy nasza skóra potrzebuje wyrównania swojego PH.
Przyjrzyjmy się trochę bliżej:
Szare mydło, mydło potasowe – mieszanina soli potasowych kwasów karboksylowych oraz dodatków.
Mydło potasowe jest miękkie (maziste), w odróżnieniu od soli sodowych (białe mydło), które jest twarde, nie mięknie i nie rozpływa się tak bardzo w wodzie jak potasowe. Oba jednak dobrze (jak na mydła) „rozpuszczają” się w wodzie (w rzeczywistości woda nie rozpuszcza mydeł, a tworzy z nimi emulsję).
Produkcję szarego mydła pod nazwą Biały Jeleń zapoczątkowała w Polsce, powstała w 1918 r., krakowska spółka Towarzystwo Akcyjne – Mydło w swoim zakładzie Fabryka Przetworów Tłuszczowych Spółka Akcyjna w Trzebini w 1921 r. Fabryka ta znana była też z szeregu innych wyrobów jak proszek Radion czy mydło Lux.
Nazwa „Biały Jeleń” nawiązuje do legendy o św. Hubercie, któremu w czasie polowania ukazał się biały jeleń z krzyżem między porożem. Głowa takiego jelenia wytłoczona była na jednym z boków kostki mydła. W okresie powojennym krzyż z poroża został usunięty.
Ze względu na prostą recepturę mydło Biały Jeleń w okresie PRL-u było jednym z najpowszechniej dostępnych typów mydeł wykorzystywanych zarówno do celów higieny osobistej, jak i gospodarczych.
Produkowane współcześnie tzw. „szare mydła” o nazwach Biały Jeleń, Biały Wielbłąd lub Barwa Mydło naturalne szare nie są mydłami potasowymi, lecz sodowymi. Nazywa się je szarymi, ponieważ nie zawierają barwników i substancji zapachowych, dlatego są czasem polecane alergikom.
Szare mydło: jak stosować?
Jak stosować szare mydło? To wyjątkowy kosmetyk, przeznaczony nie tylko do mycia ciała. W postaci tradycyjnej jest produktem potasowym, którego skład opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach. Delikatny, a przy tym hipoalergiczny kosmetyk jest przyjazny dla skóry ze skłonnością do alergii i cery wrażliwej. Oczyszczające działanie szarego mydła znajduje zastosowanie:
- podczas mycia twarzy, zwłaszcza przy skórze trądzikowej;
- sprawdza się także podczas mycia włosów – produkt otwiera ich łuski i doskonale odżywia. Należy jednak pamiętać, że mydło potasowe może przesuszać strukturę włosa;
- delikatne szare mydło przydaje się ponadto do higieny intymnej;
- dzięki temu, że łagodzi podrażnienia, warto po nie sięgać także podczas depilacji ciała.
Właściwości szarego mydła są następujące:
- myjące,
- emulgujące,
- pianotwórcze,
- piorące,
- zwilżające.
Pozostałe właściwości szarego mydła:
- szare mydło ma działanie nawilżające i odżywiające;
- ponadto, wykazuje właściwości bakterio i grzybobójcze. Dzięki temu sprawdza się w walce z trądzikiem, a także pomaga łagodzić stany zapalne skóry i wysypki.
- zastosowane do mycia włosów, może przyspieszyć zwalczanie łupieżu;
- mydła potasowa sprawdzają się również przy wspomaganiu leczenia ran – z tego powodu tradycyjne szare mydło idealnie nadaje się dla osób, zmagających się z problemem atopowego zapalenie skóry;
- warto też wiedzieć, że mydło potasowe pomaga łagodzić oparzenia i ugryzienia po owadach, zmniejsza również opuchliznę i obrzęki.
Właściwości szarego mydła
Do produkcji szarego mydła wykorzystuje się przede wszystkim sole potasowe i glicerynę, ale także inne substancje. Jest ono produktem naturalnym, pozbawionym właściwości zapachowych, barwników oraz innych sztucznych substancji, z czego wynika pierwsza z jego zalet – w znacznie większym stopniu jest bezpieczny dla alergików. Ze względu na swój skład szare mydło jest miękkie i łatwiej od mydła sodowego rozpływa się w wodzie. Z tego też powodu stanowi materiał rzeźbiarski, będący pomocą naukową dla studentów różnorodnych dziedzin, którzy wykorzystują jego plastyczne właściwości do trenowania własnych umiejętności manualnych.
Zastosowanie szarego mydła w kosmetyce
Jak już wspomnieliśmy, szare mydło uchodzi za środek higieniczny szczególnie dedykowany alergikom. Jednak nie tylko – nadaje się bowiem do każdego rodzaju skóry czy cery, wykazując nawet działanie antybakteryjne, a w pewnych przypadkach także wspomagające gojenie się ran. Jego właściwości można wykorzystać także do pielęgnacji włosów – otwierając ich łuski włosowe, ułatwia im wchłanianie substancji odżywczych zawartych w maskach czy odżywkach. Należy jednak dodać, że mimo tych właściwości, mydło potasowe ma działanie wysuszające, co możemy dostrzec zarówno na skórze, jak i na włosach,. Na szczęście z tym skutkiem ubocznym możemy szybko się uporać, stosując odpowiednie kosmetyki nawilżające.
Zastosowanie szarego mydła
Poza dobroczynnym wpływem na nasze ciało, szare mydło znajduje również wiele innych zastosowań. Warto więc wypróbować je we wskazanych poniżej sytuacjach:
Higiena intymna – szare mydło niezawodne jest przy wszelkiego rodzaju problemach intymnych. Na listach szpitali onkologicznych wiedzie prym. Ma działanie odkażające i wysuszające. Oczywiście zalecane jest stosowanie mydła także do codziennej higieny intymnej. Ogólnie dostępne środki w postaci żeli i mydeł w płynie nie spełniają do końca swojej roli ze względu na zawarte w nim środki zapachowe, uczulające. Mydło szare jest bezpieczne i tanie, a przy tym ma działanie łagodzące.
Mycia twarzy szarym mydłem
Wspomaga leczenie trądziku, działa odkażająco, wysuszająco. Wielu dermatologów zaleca stosowanie szarego mydła do oczyszczania cery z problemami trądzikowymi.
Mycie włosów
Możesz śmiało sięgnąć po szare mydło do mycia włosów. Pamiętaj jednak, że ze względu na swoje działanie mydło może przesuszać włosy. Rozwiązaniem jest zastosowanie odżywki do włosów.
Usuwanie plam szarym mydłem
Niektóre plamy ( np. z dywanu czy tapicerki) łatwo zejdą, gdy namoczymy lub natrzemy je szarym mydłem. Możemy używać go do prania ręcznego, ale także zastosować je na zabrudzonych tkaninach przed rozpoczęciem prania w pralce. Szare mydło jest także alternatywą dla tradycyjnego proszku do prania.
Zwalczanie szkodników roślin
Jeżeli na liściach naszych doniczkowych roślin zauważymy białe grudki, pajęczyny, ciemne plamy albo ślady innych pasożytów, np. mszyc, możemy pozbyć się ich, opryskując roślinę roztworem szarego mydła z wodą (20 dkg mydła i 1 l wody). Zabiegu należy dokonywać regularnie przez 7-10 dni. Podobną miksturę możemy zastosować na zaatakowanych przez szkodniki roślinach ogrodowych.
Przygotowanie do malowania
Aby efekt malowania ścian był trwały i prezentował się estetycznie, należy malowane powierzchnie odpowiednio przygotować. Jedną z niezbędnych czynności jest ich umycie – jeśli w tym celu posłużymy się mieszaniną szarego mydła z wodą, z pewnością zlikwidujemy z płaszczyzny ścian wszelkie zabrudzenia, również te tłuste.
Czyszczenie narzędzi malarskich
Szare mydło posłuży pomocą, gdy po skończonym malowaniu będziemy chcieli oczyścić z farby pędzle, wałki lub szczotki. Wystarczy wymoczyć je w szarym mydle, by po farbie nie pozostał ślad.
Do mycia pędzli do makijażu
To jest najlepsza metoda czyszczenia pędzli. Przez wiele lat sięgam po szampony, odżywki, różne specyfiki przeznaczone do mycia pędzli. Dziś korzystam z jednego i skutecznego: rękawica do masażu z Rossmanna i mydła szarego.
Mycie okien
Roztwór wody z szarym mydłem pomoże nam się także uporać z brudnymi oknami czy meblami. Pamiętajmy jednak, by czyszczone nim powierzchnie delikatnie pocierać, unikając szorowania.
Pomocne w leczeniu ran
Należy przemywać rany roztworem mydła kilka razy dziennie, aby je odkazić i przyspieszyć gojenie. Wiedzieliście?
W jaki sposób przygotować się do własnej produkcji szarego mydła?
Mydło DIY
Szare mydło można kupić lub pokusić się o jego samodzielną produkcję. Istnieje wiele różnych przepisów na szare mydło potasowe. Ostateczne właściwości szarego mydła będą zależały od tłuszczów, użytych przy jego produkcji.
W przypadku chęci jego wytwórstwa należy wyposażyć się w kilka niezbędnych przedmiotów, np. precyzyjną wagę do odmierzania składników i składników chemicznych, wśród których nie może zabraknąć:
- wodorotlenku potasu (KOH),
- wody destylowanej,
- kwasku cytrynowego,
- wybranego oleju, np.: kokosowego, palmowego czy rycynowego.
Amatorom poleca się korzystanie z gotowych przepisów, ponieważ przy produkcji mydła potasowego ważne jest nie tylko precyzyjne odmierzanie składników, ale także etapy ich dodawania oraz uważność przy produkcji.
Trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących przy jakiejkolwiek pracy z substancjami chemicznymi. Należą do nich, m.in.:
- strój ochronny, w tym rękawiczki i okulary ochronne;
- unikanie wdychania toksycznych oparów;
- zaopatrzenie się w ocet, który neutralizuje działanie wodorotlenków;
- ścisłe przestrzeganie instrukcji.
http://dev890123789021.nemeacosmetics.pl/roller-do-twarzy/