Olejowanie włosów na czym polega i od czego zacząć?
olejowanie włosów na czym polega i od czego zacząć?
Olejowanie włosów to najlepszy sposób na zdrowe i lśniące włosy. Oleje to naturalne odżywki, pomagają w nawilżeniu, wygładzeniu i okiełznaniu zniszczonych włosów.
Olejowanie włosów jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który bez problemu można przeprowadzić w domowym zaciszu. Metoda ta zyskała popularność już kilka lat temu i od tego czasu sukcesywnie zyskuje kolejne zwolenniczki.
Moda na olejowanie włosów pochodzi z Indii. Palące słońce sprawiało, że włosy szybko były matowe i przesuszone. Kobiety odkryły, że naturalne oleje roślinne mają filtry UV i świetnie działają na włosy. Wygładzają je i powodują, że są odżywione i nawilżone.
Olejek do włosów może być stosowany na wiele sposobów, w zależności od rodzaju danych włosów i ich potrzeb. Dobrym pomysłem może być przetestowanie, jak różne olejki wpływają na nasze włosy lub skupienie się na jednym, odpowiadającym naszym potrzebom i rodzajowi włosów. Niektóre są lepsze dla cienkich włosów, a inne oleje są lepsze dla włosów kręconych lub suchych.
Olejowanie włosów – na czym polega?
Olejowanie włosów to roztarcie niewielkiej ilości oleju (właściwego dla typu włosów) na dłoniach i przeciągnięcie nimi wzdłuż wcześniej rozczesanych pasm włosów. Taka metoda aplikacji nazywa się „praying hands”. Postępujemy identycznie ze wszystkimi pasmami, a następnie spinamy włosy lub zakładamy czepek kąpielowy.
Olejowanie włosów – efekty
Olejowanie włosów, jeśli przeprowadzane regularnie, przynosi znakomite efekty. Kosmyki stają się miękkie, lśniące, idealnie wygładzone, wręcz sypkie, co oznacza, że są w dobrej kondycji – zrekonstruowane zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Jeśli natomiast rezultaty nie będą satysfakcjonujące, prawdopodobnie popełniono błąd przy określaniu ich rodzaju, a tym samym doborze oleju.
Co daje olejowanie włosów?
- kompleksowo pielęgnuje włosy,
- przywraca im blask i połysk,
- intensywnie odżywia,
- dodaje elastyczności i sprężystości,
- przyśpiesza wzrost włosów,
- zamyka nawilżenie we wnętrzu włosa,
- kosmyki stają się sypkie i miękkie w dotyku,
- zabezpiecza włosy przed czynnikami zewnętrznymi,
- struktura włosa staje się mniej porowata,
- rekonstruuje ubytki i uszkodzenia,
- przeciwdziała puszeniu się włosów,
- zapobiega uszkodzeniom mechanicznym,
- ułatwia rozczesywanie,
- 100% naturalnej pielęgnacji.
- mniejsza liczba wypadających włosów
10 korzyści z olejowania włosów
Regularne wcieranie olejku we włosy ma mnóstwo zalet. Dobrze dobrany olej w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją, sprawi, że Twoje włosy staną się gładkie i sprężyste, elastyczne i dobrze nawilżone. Nie sposób wymienić jest wszystkie zalety, jakie ma olejowanie włosów, wybrałam więc te, które uznałam za najważniejsze.
Olejowanie włosów – zalety:
- Zapobiega wypadaniu włosów.
- Wzmacnia cebulki i przyspiesza wzrost włosów.
- Łagodzi podrażnienia skóry głowy i stany zapalne.
- Regeneruje włosy.
- Wzmacnia i odżywia włosy.
- Uelastycznia włosy, nadaje im piękny połysk i blask.
- Pomaga zwalczyć łupież.
- Chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem.
- Ułatwia rozczesywanie włosów.
- Chroni włosy przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Co robić, żeby olejowanie włosów przynosiło oczekiwane efekty?
Żeby olejowanie włosów dało efekty, powinno być stosowane regularnie i z zastosowaniem pewnych zasad, które są znane wszystkim włosomaniaczką i miłośniczkom naturalnej pielęgnacji włosów.
Najważniejsze zasady olejowania włosów:
- regularność i systematyczność;
- odpowiedni wybór oleju dopasowany do porowatości włosów;
- stosowanie naturalnych olejów bez chemicznych dodatków;
- stosowanie odpowiedniej ilości oleju – im więcej oleju tym większy problem z jego zmyciem;
- stosowanie odpowiednich metod olejowania – najpopularniejsze to metoda na sucho, olejowanie na serum, olejowanie na odżywkę, olejowanie na mokro, olejowanie w misce (opisuję je poniżej);
- wybór odpowiedniej metody zmywania olejów z włosów – ważne są tutaj kosmetyki do pielęgnacji włosów jak szampony i odżywki, które pomogą zmyć olej;
- odpowiedni czas trzymania oleju na włosach;
- połączenie olejowania włosów z przemyślaną pielęgnacją.
Olejowanie włosów wysoko-porowatych, średnio-porowatych i nisko-porowatych
Skuteczność olejowania włosów, jak już zostało wspomniane, uzależniona jest od ich rodzaju i doboru odpowiedniego oleju. Warto zatem wiedzieć, które oleje sprawdzą się w pielęgnacji kosmyków wysoko-porowatych, średnio-porowatych oraz nisko-porowatych, jednak – co ważne – lista nie jest zamknięta i tworzona na sztywno. Przykładowo, olej polecany włosom wysoko-porowatym, może pozytywnie oddziaływać na średnio-porowate i odwrotnie, dlatego warto eksperymentować, by docelowo znaleźć najlepiej dobrany produkt.
Olejowanie włosów wysoko-porowatych
Dedykowane temu rodzajowi włosów są: olej z pestek dyni, konopny, z czarnuszki, z ogórecznika, z pestek malin, lniany, z pestek winogron, z wiesiołka, sojowy, z kminku, z opuncji figowej, z nasion bawełny, z jabłka, z czarnego bzu. W ostatnim czasie najchętniej wybieranym olejem do pielęgnacji włosów wysoko-porowatych jest olej z czarnuszki, ponieważ wzmacnia kosmyki od wewnątrz, przyśpiesza ich wzrost oraz eliminuje problem łupieżu.
Olejowanie włosów średnio-porowatych
Z kosmykami o średniej porowatości dobrze współpracować powinny: olej ze słodkich migdałów, z rokitnika, słonecznikowy, z pestek moreli, oliwa z oliwek, olej z orzechów laskowych, arganowy, rzepakowy, awokado, makadamia, ryżowy, arachidowy, z jagód acai, kameliowy.
Olejowanie włosów nisko-porowatych
Do olejowania kosmyków o niskiej porowatości najczęściej polecany jest olej kokosowy, ale warto również wypróbować olej babassu czy olej palmowy. Sprawdzić mogą się również masła, chociażby shea, kakaowe czy mango. Dużą popularnością cieszy się olej kokosowy nierafinowany, który nadaje się tak do pielęgnacji włosów, jak i skóry twarzy i całego ciała.
Producenci kosmetyczni – analizując rynkowe trendy – oferują również gotowe mieszanki olejków, które mają być możliwie najbardziej uniwersalne i odpowiadać na potrzeby różnych dlatego warto z nich korzystać.
Naturalną alternatywą pielęgnacyjną jest również EO Laboratorie jedwabny olej do włosów wzmocnienie i wzrost, oprócz dobroczynnych olejów zawiera również witaminę E oraz kolagen, które wzmacniają włókna włosów, a proteiny jedwabiu odpowiedzialne są za nawilżenie. Uniwersalnym olejem, znanym ze wszechstronnego działania, jest olej rycynowy, np. olej rycynowy, który korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy i włosów.
Olejowanie włosów na noc: w czym tkwi fenomen?
Olejowanie włosów na noc jest najchętniej wybieraną metodą olejowej pielęgnacji kosmyków – niezależnie od tego, czy wcześniej zdecydowaliśmy się nakładać oleje na suche czy mokre włosy, z podkładem lub bez. Popularność tego zabiegu prawdopodobnie tkwi w… wygodzie. Kosmyki z wmurowanym olejem regenerują się wtedy, gdy śpimy, a rano – zaraz po przebudzeniu i po umyciu głowy, możemy cieszyć się piękną fryzurą przez cały dzień. Olejowanie na noc jest szczególnie polecane w przypadku włosów bardzo zniszczonych i przesuszonych, które wymagają intensywnej kuracji regenerującej.
Jeśli zdecydujemy się olejować włosy na noc, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu włosów (np. za pomocą czepka czy chustki) oraz poduszki, rozkładając na niej ręcznik. Warto też zdecydować się na olej o neutralnym zapachu, który swoim aromatem nie utrudni nam zasypiania.
Nie jest to regułą, ale specjaliści zalecają też, by olejowanie włosów na noc bazowało na metodzie olejowania na sucho, by nadto nie obciążyć kosmyków, jeśli jednak nie mamy z tym problemu, możemy zdecydować się na nocne olejowanie włosów na mokro.
Jak olejować włosy?
Olejowanie włosów, jeśli wybierzemy odpowiednią dla naszych kosmyków metodę i technikę, jest bardzo prostą czynnością. Olej nakładamy na suche lub wilgotne włosy, z podkładem lub bez, trzymamy na włosach przez określony czas, a następnie zmywamy. I to właśnie prawidłowe zmywanie oleju, ma bardzo duży wpływ na efekt końcowy.
Niezwykle ważne przy olejowaniu włosów jest prawidłowe zmywanie oleju. Jeśli przeprowadzimy je źle, możemy popsuć wysiłek, który włożyliśmy w zabieg pielęgnacyjny. Ponieważ nie powinno się łączyć tej czynności z szamponem, a z uwagi na to, że sama woda nie wystarczy do całkowitego zmycia oleju. Na sam koniec należy użyć odżywki lub maski bez silikonu (jest to tak zwane emulgowanie oleju).
Co ważne, choć opinii i metod olejowania jest mnóstwo, większość specjalistów jest zdania, że nie można trzymać oleju na włosach zbyt długo. Ani też przesadzać z jego ilością, by nadto nie obciążyć kosmyków. Początkujący powinni pozostawić produkt na włosach na około 30 minut, a z każdą kolejną sesją wydłużać ten czas, sporadycznie nawet do całej nocy.
Jak często stosować olejowanie włosów?
Zabieg olejowania włosów należy wykonywać nie częściej niż raz, dwa w tygodniu, ale też nie rzadziej niż raz w miesiącu. Jak przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym najważniejsze są zachowanie umiaru, rozwagi, a przede wszystkim systematyczności.
Jeśli olejowanie włosów nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się, czy nie popełniliśmy któregoś z najczęstszych błędów. Na przykład nakładania oleju na włosy przetłuszczone lub brudne. Nie nałożyliśmy go zbyt dużo lub mało, trzymaliśmy go zbyt krótko. Dokładnie umyliśmy, nie zastosowaliśmy emulgowania czy po prostu – wybraliśmy niewłaściwe olejki do włosów.
1. OLEJOWANIE WŁOSÓW NA SUCHO
Ta metoda polega na aplikacji produktu na suche kosmyki włosów, które są nieumyte, ale wolne od pozostałości produktów do stylizacji. Włosy też nie mogą być nadmiernie przetłuszczone, ponieważ sebum będzie stanowiło dodatkową barierę uniemożliwiającą olejowi dotarcie do włosa. Sposób aplikacji oleju na sucho: kilka kropli oleju do włosów rozetrzyj w dłoniach i rozprowadź na włosach. Pozostaw na min. 40 minut, zemulguj odpowiednią odżywką i wykonaj OMO.
ZALETY:
+ metoda idealna dla początkujących
+ nie wymaga wprawy ani doświadczenia
+ nie wymaga dużo czasu
+ ułatwiona równomierna aplikacja (na suchych włosach widać, gdzie olej został już nałożony)
WADY:
– jeśli włosy są obciążone produktami do stylizacji, silikonami lub zbyt dużą ilością sebum, olej może mieć utrudniony dostęp do łuski włosa.
2. OLEJOWANIE WŁOSÓW NA MOKRO
Jak sama nazwa wskazuje, polega na aplikacji oleju na wilgotne, umyte włosy. Stosujemy ją, gdy nasze włosy są obciążone produktami do stylizacji lub silikonami. Delikatne umycie włosów ułatwi składnikom odżywczym oleju wniknąć w głąb włosa.
Sposób aplikacji oleju na mokro: umyj włosy delikatnym szamponem, odciśnij z nadmiaru wody. Następnie włosy możesz owinąć ręcznikiem lub założyć czepek – ciepło zintensyfikuje regenerujące działanie oleju. Pozostaw na minimum 40 min., zemulguj odżywką i wykonaj OMO.
ZALETY:
+ na świeżo umytych włosach olej ma dużo większe szanse, by dotrzeć bezpośrednio do włosa, co gwarantuje lepszy efekt
WADY:
– wymaga więcej czasu
– potrzeba więcej wprawy, by równomiernie nałożyć odpowiednią ilość oleju
3. OLEJOWANIE MASKĄ I OLEJEM
Można je wykonywać zarówno na mokro, jak i na sucho. Dobrze sprawdza się do olejowania skóry głowy – ponieważ doskonale nawilży i ukoi przesuszony naskórek. Tak przygotowana mikstura stanowi bogatszą i treściwszą formę olejowania, idealną dla włosów wymagających intensywnego wygładzenia, regeneracji i poprawy kondycji.
Sposób aplikacji maski i oleju: niewielką ilość oleju wymieszaj z maską do włosów. Nałóż na włosy i pozostaw na minimum 40 min., następnie zmyj.
ZALETY:
+ bogatsza formuła maksymalizuje dobroczynne działanie olejowania
+ nie jest konieczne emulgowanie oleju odżywką – taką funkcję spełnia już maska
+ metoda dobra dla osób początkujących
WADY:
– wymaga więcej czasu i użycia dwóch produktów
4. OLEJOWANIE W MISCE
Jest to rodzaj olejowania na mokro. Zamiast najpierw namoczyć włosy i nakładać na nie olej, wykonujemy to w ramach jednej czynności, zanurzając włosy w misce z letnią wodą z dodatkiem oleju. Ten sposób jest też nazywany olejowaniem na „rosołek”.
Sposób aplikacji: do miski nalej około pół litra letniej wody, dodaj 2-3 łyżki oleju do włosów, wymieszaj. Zanurz w „rosołku” włosy i w razie potrzeby skalp, dłońmi rozprowadź miksturę równomiernie na włosach. Odsącz włosy z nadmiaru wody i zawiń w ręcznik, w który wsiąknie woda, zaś olej pozostanie na włosach. Po minimum 40 minutach zmyj metodą OMO.
ZALETY:
+ olej zostanie równomiernie rozprowadzony na włosach
+ brak konieczności mechanicznego wcierania olejku we włosy
+ stosunkowo szybka i łatwa metoda
WADY:
– część oleju zostanie niewykorzystana
– wymaga większej logistyki z użyciem miski
5. OLEJOWANIE Z UŻYCIEM PODKŁADU NAWILŻAJĄCEGO
Polega na tym, że przed nałożeniem oleju aplikujemy na włosy podkład nawilżający. Dlaczego? Sam w sobie olej nie ma właściwości nawilżających. Dlatego w przypadku bardzo przesuszonych włosów warto wykorzystać go do „zamknięcia” składników nawilżających we włosie. Bardzo popularnym podkładem jest żel aloesowy, naturalny hydrolat lub nawet odżywka.
Sposób aplikacji oleju na podkład: na suche włosy nałóż podkład nawilżający, następnie zaaplikuj olej.
ZALETY:
+ dodatkowa porcja nawilżenia i odżywienia dla ekstremalnie wysuszonych włosów
WADY:
-wymaga więcej czasu i użycia dwóch produktów.