Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy
W ostatnich latach kwas hialuronowy zyskał na popularności jako skuteczny środek w walce ze starzeniem się skóry i upływającym czasem. Jest składnikiem wielu kosmetyków, wykorzystuje się go także w medycynie estetycznej – wypełniania kwasem hialuronowym. Jakie jest działanie kwasu hialuronowego i czy na pewno jest bezpieczny dla zdrowia?
Czym jest?
Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych.
Jednak wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, a także stosując jako kwas hialuronowy w tabletkach czy w kremie (do domowego użytku wykorzystuje się kwas hialuronowy 3 proc.). Co ciekawe, od pewnego czasu istnieje również kwas hialuronowy do picia.
Najważniejsze funkcje:
- odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. W efekcie skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.
- w ciałku szklistym oka kwas hialuronowy odpowiada za odpowiednią strukturę i funkcje ciałka, zapewnia lepkość, sprężystość, a także współtworzy film łzowy.
- jest głównym składnikiem płynu stawowego. Jego zdolność do wiązania i wchłaniania wody jest odpowiedzialna za sprężystość chrząstki stawowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu. Gdy dochodzi do zwyrodnienia stawów, oznacza to, że stężenie hialuronianu zmniejsza się. Dlatego kwas hialuronowy na stawy to jeden z popularniejszych zabiegów w ortopedii, równie popularny co kwas hialuronowy w kolano.
- wspomaga proces gojenia się ran, oparzeń i wrzodów skóry.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania
Samo przyjmowanie kwasu hialuronowego zazwyczaj odbywa się w formie zabiegu polegającego na wstrzyknięciu go w ciało. Zabiegów tych nie można jednak przeprowadzać w poniższych sytuacjach:
- ciąży i karmienia piersią,
- choroby nowotworowej,
- zaburzeń pracy tarczycy,
- alergii na składniki preparatów,
- problemów z krzepliwością krwi,
- opryszczki i stanów zapalnych skóry.
Kwasy hialuronowe w formie tabletek też występują – natomiast nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby z chorobami autoimmunologicznymi oraz infekcjami.
Zastosowania kwasu hialuronowego
W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest jednym z częściej wykorzystywanych surowców, przede wszystkim ze względu na jego bezpieczeństwo, a także zgodność z chemiczną budową komórek człowieka. Stosuje się go do modelowania owalu twarzy, korekty nosa, wypełniania pomniejszych bruzd i zmarszczek, a także wypełniania ust czy piersi. Zabiegi takie wykonać może zarówno chirurg plastyk lub wykwalifikowany kosmetolog. Jeżeli zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg medycyny estetycznej, koniecznie wybierzmy renomowaną klinikę, w której wszelkie zabiegi wykonują profesjonaliści.
Inne zastosowanie:
- Okulistyka – kwas hialuronowy jest częstym składnikiem kropli do oczu, ponieważ dobrze łagodzi podrażnienia, nawilża gałkę oczną i zabezpiecza rogówkę przed wysychaniem. Takie krople stosuje się w trakcie leczenia zespołu suchego oka. Kwas hialuronowy jest także wykorzystywany podczas zabiegów usuwania zaćmy czy przeszczepu rogówki;
- Ginekologia – kwas hialuronowy sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych, przyspiesza także gojenie się ran pooperacyjnych po zabiegach laserowych lub chirurgicznych. Przez ginekologów jest stosowany także w przypadku zaniku śluzówki pochwy oraz atrofii urogenitalnej;
- Reumatologia – ortopedzi wykorzystują kwas hialuronowy w celu leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów. Kwas podaje się bezpośrednio do stawu przy pomocy strzykawki;
- Otolaryngologia – kwas hialuronowy stosuje się w celu regeneracji strun głosowych. Wykorzystuje się go także przy leczeniu perforacji błony bębenkowej;
- Dermatologia i kosmetyka – właściwości kwasu hialuronowego z powodzeniem wykorzystuje się w gabinetach dermatologicznych, a także przy produkcji kosmetyków o działaniu ochronnym, nawilżającym i przeciwstarzeniowym. W ostatnim czasie popularne stało się także przygotowywanie własnych kosmetyków na bazie kwasu hialuronowego, który można zamówić w sklepach internetowych sprzedających półprodukty kosmetyczne. Kwas hialuronowy można stosować na twarz i włosy w zaciszu własnej łazienki.
Serum z kwasem hialuronowym – jak używać?
W przypadku serum nawilżającego z kwasem hialuronowym niezwykle ważny jest sposób aplikacji kosmetyku. Nieprawidłowo nałożone serum może powodować uczucie ściągnięcia, a nawet pieczenia.
Należy pamiętać, aby kosmetyk nakładać na wilgotną skórę, bezpośrednio po myciu, a najlepiej zwilżoną tonikiem lub hydrolatem. Ma to szczególne znaczenie u posiadaczy cery bardzo suchej i wrażliwej.
Po zaaplikowaniu na twarz serum należy od razu przejść do nakładania kremu nawilżającego, regenerującego lub olejku. Co ważne, krem lub olejek nakładamy na serum, które jeszcze nie zdążyło się całkowicie wchłonąć. Po serum zawsze należy nałożyć kolejny produkt, który domknie pielęgnację i zatrzyma nawilżenie w skórze.
Kwas hialuronowy przyspiesza wchłanianie się olejów roślinnych, wzmacnia działanie kremów do twarzy i balsamów do ciała. Może być też stosowany pod maseczki, bo poprawia ich działanie, oraz pod filtry – zmniejsza błyszczenie się skóry.
-
Samodzielnie jako produkt nawilżający: znakomicie sprawdzi się tu żel hialuronowy nakładany na skórę twarzy, szyję i dekolt; polecane zwłaszcza przy skórze dojrzałej i starzejącej się.
-
Olejowe serum dwufrazowe: połącz potrójny kwas hialuronowy 1,5 % z ulubionym olejem w proporcji 1:1 i nałoż taką mieszankę na oczyszczoną, stonizowaną i lekko wilgotną twarz.
-
Dodatek do kremu: w ten sposób wzmacniasz działanie kremu, zwiększając jego nawilżające działanie; dodaj kilka kropli kwasu do kremu i nałóż na twarz, wykonując lekki masaż.
-
Dodatek do maseczek DIY: kwas hialuronowy jako humektant znakomicie sprawdza się w maskach do każdego rodzaju skóry. Możesz go mieszać z algami, błotami, glinkami, zieloną herbatą, węglem aktywnym – właściwie wszystkim, co masz pod ręką i co lubi Twoja skóra.
-
Pod oczy: najlepiej w tym celu połączyć kwas hialuronowy z odrobiną tłoczonego na zimno oleju, np. z pietruszki i ogórka (przy cieniach i obrzękach) czy też z oleju z opuncji figowej dla celów przeciwstarzeniowych.
Serum z kwasem hialuronowym – dla jakiej cery?
Serum nawilżające z kwasem hialuronowym to kosmetyk dla każdego. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym serum z kwasem hialuronowym będzie doskonałym wyborem dla skóry suchej i odwodnionej. Sprawdzi się jednak równie dobrze w przypadku skóry normalnej jako uzupełnienie pielęgnacji. Będzie także odpowiednie dla cery mieszanej, a nawet tłustej i trądzikowej, która także potrzebuje dużej dawki nawilżenia, ponieważ większość kosmetyków przeznaczonych dla cer problematycznych działa wysuszająco. Serum z kwasem hialuronowym nie wywołuje podrażnień i może być stosowane także w przypadku skóry wrażliwej i naczynkowej.
Kwas hialuronowy na twarz – jak stosować?
Kwas hialuronowy oraz pochodne: hialuronian sodu i hialuronian potasu, są podstawowym składnikami wielu kosmetyków o działaniu nawilżającym, łagodzącym, normalizującym oraz przeciwstarzeniowym. Duża cząsteczka kwasu oraz niedostateczna ilość wody w naskórku, uniemożliwia przenikanie substancji do skóry właściwej. Ze względu na to posiada działanie ochronne i okluzyjne pozostając na powierzchni naskórka. Zwiększa nawodnienie skóry, wpływając na lepszą wchłanialność pozostałych składników zawartych w preparatach. Po zastosowaniu na skórę tworzy delikatny film, który ogranicza utratę wody oraz wzmacnia barierę hydrolipidową. Działanie ochronne polega na zwiększeniu odporności skóry na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Kwas hialuronowy można stosować na twarz codziennie – zarówno rano, jak i wieczorem.
Kiedy warto sięgnąć po niego sięgać?
Kwas hialuronowy wyróżnia się doskonałą bio zgodnością z naszą skórą i organizmem. Jest substancją całkowicie bezpieczną, nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych. Dlatego może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry w każdym wieku. Doskonale sprawdza się też w pielęgnacji suchych, zniszczonych i wymagających regeneracji włosów.
Szczególne wskazania do stosowania kwasu hialuronowego to:
- problem z suchą i odwodnioną skórą
- spierzchnięta skóra dłoni i stóp
- zauważalna utrata napięcia, jędrności i elastyczności skóry
- zmiany na skórze takie jak zmarszczki i blizny
- kuracje z użyciem kwasów kosmetycznych
- łuszczenie się naskórka
- kuracje z użyciem sterydów
- rany, otarcia i oparzenia
- wolno rosnące włosy
- suche i zniszczone włosy
- rozdwojone końcówki włosów
http://dev890123789021.nemeacosmetics.pl/wypadanie-wlosow-jak-zapobiegac/