Oczyszczanie organizmu
Oczyszczanie organizmu co musisz wiedzieći i jak się do tego przygotować?
Detoks organizmu czyli oczyszanie organizmu stało się bardzo modne. Jednak niewiele osób wie, jak właściwie przeprowadzić oczyszczanie organizmu. Sprawdź, od czego zacząć detoksykację i jakie produkty ci w tym pomogą.
Czym jest detoks organizmu?
Detoks, czyli skrót od detoksykacji, oznacza proces oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji, zarówno tych dostarczanych przez pożywienie, jak i produktów przemiany materii. Natomiast termin „toksyna” stosowany w medycynie dotyczyć może np. zatruć toksynami grzybów (tzw. mikotoksynami) narkotykami, alkoholem.
Jak powinna wyglądać codzienna dieta zapewniająca oczyszczanie organizmu?
Tak naprawdę istnieje wiele sprawdzonych sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii – to, co musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę ustalając dietę oczyszczającą, to indywidualne potrzeby i uwarunkowania naszego organizmu. Detoksykacja organizmu może trwać jeden dzień, kilka dni, tydzień lub też możemy ją po prostu połączyć z codziennym i zdrowym stylem życia.
Oczyszczanie organizmu (detoks) – kiedy warto pomyśleć o tym?
Organizm wysyła nam sygnały, które mogą świadczyć o tym, że potrzebuje pomocy. O oczyszczaniu organizmu należy pomyśleć, gdy czujesz, że brakuje ci energii, masz uczucie ciągłego zmęczenia, źle się czujesz, jesteś drażliwy, cierpisz na zaparcia, gazy, wzdęcia, przybierasz na wadze, twoja skóra staje się szara, matowa, a włosy i paznokcie są osłabione i łamliwe.
oczyszczanie organizmu – praca nerek
Organizm ludzki wyposażony jest w doskonałe narzędzia oczyszczające, a mianowicie wątrobę i nerki. Narządy te świetnie radzą sobie z metabolizowaniem i usuwaniem z organizmu tego, co konieczne. Wątroba oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji, dzięki pracy nerek możemy się ich pozbyć. Nie ma cudownych specyfików, które je wyręczą, tak więc aby wspomóc detoksykację organizmu, to właśnie wątrobę i nerki powinniśmy wzmacniać, m.in. spożywając produkty, które usprawniają ich pracę.
Jak osiągnąć długotrwałe efekty gdy już zaczniemy oczyszczać organizm?
Detoksykacja przywraca siły witalne, równowagę psychiczną i da dobry nastrój. Ważne jest, aby po zakończonym czyszczeniu nie wracać do niezdrowych nawyków żywieniowych albo przynajmniej ograniczyć je do minimum. Należy jeść dużo owoców i warzyw oraz dbać o regularną aktywność fizyczną.
OCZYSZCZANIE ORGANIZMU – DOMOWE SPOSOBY
Jeśli chcesz się pozbyć z organizmu szkodliwych dla zdrowia substancji, zacznij od… zmiany diety. Przede wszystkim, układając menu, bierz pod uwagę produkty, które poprawiają metabolizm. Co powinno znaleźć się na twojej liście?
Woda podstawą w oczyszczaniu organizmu
Woda jest nam potrzebna do życia, jako niezbędny składnik wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Odpowiednie nawodnienie jest konieczne dla prawidłowego metabolizmu i właściwej filtracji nerek. To właśnie nerki oczyszczają nasz organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Bez wody działają znacznie gorzej! Pijmy zatem przynajmniej 1,5 l wody dziennie (Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dzienne spożycie wody kształtowało się na poziomie 30 ml na każdy kilogram masy ciała), a nerki nam podziękują.
Zielona herbata
Zielona herbata jest skuteczna poprzez pozytywny wpływ na metabolizm. Stymulowana jest przez nią wątroba. Zawiera ona również polifenole, które jako przeciwutleniacze eliminują z organizmu wolne rodniki. Dzięki temu działa przeciwnowotworowo. Napar z liści zielonej herbaty to źródło witamin A, B, C i E. Wspomaga również spalanie tkanki tłuszczowej, więc jest przydatna, gdy chcecie zredukować masę ciała. Jak widać, jest to jeden z najbardziej wszechstronnych naparów, dlatego warto go spożywać.
Cytryna
Cytryna wspomaga pracę wątroby i ułatwia proces rozpuszczania kamieni żółciowych, a tym samym proces detoksykacji organizmu. Najlepszym sposobem na wykorzystanie cytryny przy detoksie organizmu będzie połączenie jej z wodą i wypijanie ok. szklanki tego roztworu przed każdym posiłkiem oraz na czczo, by pobudzić do pracy jelita.
Zioła
zioła a w szczególności napary z ziół, np. brzozy, skrzypu polnego, fiołka trójbarwnego czy mniszka lekarskiego, działają moczopędnie i przeczyszczająco, regulują metabolizm, a także przynoszą ogólny efekt odtrucia. Pokrzywa sparzona wrzątkiem sama już nie parzy naszej skóry, a wykazuje właściwości moczopędne, stymulujące działanie całego układu trawienia. Podobnie na organizm wpływa czystek, a oprócz tego wspiera również biotę bakteryjną jelita.
Żurawina
Choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, owoce i sok z żurawiny wykazują doskonałe właściwości antybakteryjne. Zapobiegając osiedlaniu się bakterii w pęcherzu moczowym i ścianach dróg moczowych. Żurawina posiada też właściwości moczopędne, dzięki czemu przyspiesza proces usuwania toksyn i zbędnych produktów materii z organizmu. Owoc ten zawiera dużo błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit, a także przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki.
Chlorella
Ten zielononiebieski glon swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza obecności składników odżywczych, takich jak: aminokwasy, chlorofil, witaminy z grupy B, prowitaminy A oraz składniki mineralne. Ma właściwości obniżające cholesterol LDL oraz trójglicerydy. Wspomaga regulację ciśnienia krwi. Znacznie zmniejsza stres oksydacyjny spowodowany niezdrowym trybem życia. Wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto błona komórkowa chlorelli zawiera sporopoleninę – substancję, która wiąże substancje szkodliwe dla organizmu.
Kurkuma
Kurkumina to bardzo silny związek antyoksydacyjny. Można powiedzieć, że jest świetnym neutralizatorem reaktywnych form tlenu, które w nadmiarze są szkodliwe dla organizmu. Działa także przeciwzapalnie, hamując aktywność i wydzielanie cytokin prozapalnych, hamuje również aktywność czynnika transkrypcyjnego odpowiedzialnego za ekspresję genów. Wykazuje działanie hamujące stres oksydacyjny będący czynnikiem występowania wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby neurodegeneracyjne, reumatoidalne zapalenie stawów oraz nowotwory.
Kurkuma poprzez swoje właściwości przeciwdziała uszkodzeniu naczyń krwionośnych. Zmniejsza hiperglikemię, poprawia parametry lipidowe, wpływając na poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, podnosi poziom insuliny. Wykazano również, że ma działanie chemoprewencyjne – zapobiega powstawaniu nowych komórek rakowych.
Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym chroni m.in. wątrobę czy nerki, które odpowiedzialne są za oczyszczanie organizmu z toksyn.
Węgiel leczniczy (węgiel aktywny)
Obecnie węgiel aktywny wykorzystywany jest najczęściej do leczenia przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Takich jak zatrucia pokarmowe, biegunki i wzdęcia. Dowiedziono również, że węgiel aktywny może pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu w naszym organizmie, podnosząc ten dobry cholesterol, a obniżając zły. Zażycie węgla aktywnego jest zatem wskazane w przypadku wzdęć, zatruć, przypadkowego zjedzenia czegoś nieświeżego.
Burak
Buraki to warzywa, które działają na organizm oczyszczająco i odkwaszająco. Burak wykazuje właściwości przeciwutleniające, a także usprawnia pracę woreczka żółciowego i wątroby. Błonnik zawarty w tym warzywie pobudza jelita do pracy i pozwala szybciej usunąć toksyny z organizmu.
Natka pietruszki
natkę pietruszki – wspomaga proces detoksykacji organizmu i niweluje nieprzyjemny zapach, który bardzo często pojawia się przy zaburzeniach metabolicznych. Natka pietruszki chroni też przed infekcjami dróg moczowych i usuwa metabolity leków z organizmu,
Jabłko
jabłka – ze względu na zawarte w jabłkach kwasy organiczne, eliminują one substancje toksyczne i wspierają utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej krwi. Dzięki kwercetynie jabłka usuwają też ze skóry wolne rodniki i wiążą część toksycznych metali. Zawarty w jabłkach potas chroni nas natomiast przed obrzękami i przyspiesza usuwanie z organizmu toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii.
EFEKTY I OBJAWY DETOKSYKACJI ORGANIZMU
Efekty przeprowadzonej detoksykacji organizmu widoczne są bezpośrednio po zakończonej kuracji oczyszczającej lub jeszcze podczas jej trwania. Najbardziej widocznym objawem detoksu organizmu będzie utrata nadmiaru wody i redukcja tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha – w zależności od długości i intensywności trwania diety oczyszczającej, można liczyć na zrzucenie nawet 2-3 zbędnych kilogramów.
Najważniejsze jest jednak to, że detoks pozwala na odtrucie organizmu i pozbycie się tych substancji, które powodowały wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, np. bóle głowy, zmęczenie, apatię, alergie, obrzęki czy senność. Po kilkudniowym oczyszczaniu organizmu będziemy zdecydowanie czuć się zdrowsi i lżejsi, a także pełni energii i bardziej zmotywowani do działania.