Cera tłusta – jak o nią zadbać?
Cera tłusta – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?
Masz cerę tłustą i nie wiesz, jak o nią dbać? Pielęgnacja takiego typu skóry wymaga szczególnej ostrożności. W końcu niewłaściwie dobrane składniki aktywne i formuły mogą pogorszyć jej kondycję i sprawić, że zacznie się jeszcze bardziej świecić, a na twarzy pojawią się nowe niedoskonałości. Na szczęście przychodzimy z pomocą! Przeczytaj nasz artykuł i odkryj, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery tłustej krok po kroku.
Charakterystyka cery tłustej
Cera tłusta, nazywana również łojotokową, traktowana przez kobiety jako “zło konieczne”. Sebum wydzielane jest nie tylko w okolicach strefy T, ale na całej twarzy. Praktycznie w każdym przypadku, cerze tłustej towarzyszą rozszerzone i zanieczyszczone pory, a bardzo często również niedoskonałości, zaskórniki oraz trądzik. Nieodpowiednio pielęgnowana cera tłusta jest pogrubiona, zanieczyszczona, ma ziemisty koloryt, jest lepka i pojawiają się na niej stany zapalne.
Oprócz niewątpliwych wad posiadania cery tłustej, jest też kilka zalet. Przede wszystkim, cera tłusta dużo wolniej się starzeje, a wszystko przez sebum, które wydziela w nadmiernych ilościach. Ponadto lepiej toleruje twardą wodę oraz mocno oczyszczające preparaty do mycia. Jest odporna na działanie wiatru i mrozu. Nie mniej jednak nad tematem jej pielęgnacji i doborem odpowiednich kosmetyków do niej przeznaczonych należy się bardzo dokładnie zastanowić. Systematyczna i przemyślana pielęgnacja stanowi klucz do poprawy jej stanu i zminimalizowania ilości wydzielanego sebum. Na jego nadprodukcję mogą mieć wpływ różne czynniki, od genów, przez odżywianie, przyjmowane leki, aż po nieodpowiednią pielęgnację i kosmetyki, które powodują zatykanie ujść gruczołów łojowych.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery tłustej
Odpowiednia pielęgnacja cery tłustej to taka, która skupia się na oczyszczaniu i odblokowywaniu porów, ustabilizowaniu wydzielania sebum i złuszczaniu martwego naskórka, aby nie dopuścić do powstawania niedoskonałości. Mimo, iż wydaje się to dość łatwe, pielęgnując cerę tłustą, często popełniamy błędy. Oto kilka z nich:
Stosowanie zbyt silnych preparatów do oczyszczania- to kolejny bardzo istotny błąd w pielęgnacji cery mieszanej. Stosowanie preparatów zawierających alkohol, SLS- i, SLES- y i inne laurylosiarczany czy alkohol, uszkadzają płaszcz hydrolipidowy skóry. Faktycznie, po zastosowaniu silnie oczyszczających preparatów cera wygląda dobrze i jest matowa, ale to tylko kwestia czasu, kiedy gruczoły łojowe zaczną na nowo produkować sebum, aby nawilżyć skórę.
Cera tłusta – mycie twarzy mydłem
Stosowanie do mycia twarzy wody z mydłem- często osoby, które borykają się z problemem nadmiernego wydzielania sebum, twierdzą że ich skórze niewiele może zaszkodzić i stosują do jej oczyszczania zwykłe mydło. Dużo lepiej zastosować dedykowane do pielęgnacji cery tłustej żele, pianki itp. na bazie ekstraktów roślinnych, które działają regulująco na gruczoły łojowe.
Stosowanie zbyt ciężkiego podkładu, a w ciągu dnia matowienie cery kolejnymi warstwami pudru- borykające się z “humorami” cery tłustej, zdecydowanie powinniśmy odpuścić sobie, stosowanie ciężkich podkładów na bazie silikonu, które zatykają ujścia porów, na pewno nie są tym, z czym skóra czuje się najlepiej. Tak samo dokładanie kolejnych warstw pudru matującego w ciągu dnia, może mieć działanie komedogenne oraz powodować powstawanie zaskórników, niedoskonałości i pryszczy. Nie mniej istotny jest również demakijaż, od razu po powrocie do domu, aby skóra mogła odpocząć i zregenerować się.
“Ręczne” wyciskanie niedoskonałości- rozprawiając się z nimi w ten sposób, uszkadzamy naczynia krwionośne i możemy “wyhodować” poważny stan zapalny, a także ryzykujemy rozprzestrzenienie niedoskonałości.
Ekspozycja na słońce- to błąd, który często popełniają właściciele cery tłustej. Poprawa, która ma miejsce po ekspozycji na słońce z pewnością nie zostaje na długo, a potem stan cery tylko się pogarsza.
Czego unikać przy cerze tłustej?
Zanim przejdziemy do podstawowych zasad pielęgnacji skóry tłustej, to omówmy, czego należy unikać.
Postaraj się wyeliminować takie nawyki jak:
- nadmierne przesuszanie cery tłustej kosmetykami matującymi z wysokim stężeniem alkoholu,
- długotrwała ekspozycja słoneczna,
- jedzenie wysoko przetworzonej żywności,
- spożywanie ostrych potraw,
- używanie kosmetyków komedogennych (zapychających pory),
- zbyt częste i/lub zbyt agresywne oczyszczanie lub złuszczanie.
Jakich innych składników aktywnych szukać w kosmetykach do pielęgnacji cery tłustej? Dobrym wyborem są:
- niacynamid – nawilża, rozjaśnia przebarwienia, reguluje wydzielanie sebum, a nawet wyrównuje jej koloryt;
- olejek z drzewa herbacianego – stosowany punktowo na niedoskonałości działa antybakteryjnie;
- kwasy – sięgaj po kwasy AHA, BHA i PHA, które złuszczają martwy naskórek, jednocześnie walcząc z nadprodukcją sebum i niedoskonałościami;
- ekstrakt z zielonej herbaty – redukuje sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych oraz działa antyoksydacyjne.
Domowe sposoby pielęgnacji cery tłustej
Na skórę tłustą świetnie sprawdzą się też domowe sposoby:
– żel aloesowy: tania i skuteczna maska aloesowa doskonale nawilży skórę, a przy tym świetnie ją odkazi. Wystarczy zeskrobać miąższ z liścia aloesu i taką papkę nałożyć na twarz na 15 minut,
Oprócz zastosowania w kosmetyce, aloes sprawdzą się również w innych dziedzinach. Doskonałym i przede wszystkim skutecznym sposobem jest aplikacja aloesu na stłuczenia. Dobroczynny sok zmniejsza ból i przyspiesza gojenie, dlatego może być podstawowym wyposażeniem domowej apteczki.
– maseczka z drożdży piwnych: 4 łyżki drożdży mieszamy z łyżeczką naturalnego miodu i odrobiną wody, powstałą miksturę nakładamy na skórę z pominięciem okolicy oczu. Maska oczyszcza, łagodzi podrażnienia i odkaża,
– maseczka ogórkowa: to świetna opcja dla zapracowanych. Plastry zielonego ogórka nakładamy na twarz – maska odświeża, nawilża i odżywia – skórze tłustej zdecydowanie przyda się takie spa.
Pielęgnacja cery tłustej wydawać się może skomplikowana, wystarczy jednak skrupulatnie skompletować kosmetyczkę i pamiętać o regularności, by szybko zauważyć zmiany w wyglądzie cery. Świeża, delikatna, zmatowiona skóra bez śladu wyprysków? To naprawdę możliwe!
Jak dbać o cerę tłustą?
Jeśli chcesz pozbyć się problemów ze skórą tłustą, to musisz zadbać o zdrowe nawyki i odpowiednią pielęgnację. Zacznijmy najpierw od codziennych nawyków, które nie obejmują stricte kosmetyków.
Jakie zasady pomogą Ci pożegnać tłustą cerę?
- dbanie o prawidłowe nawilżenie organizmu od wewnątrz i od zewnątrz,
- redukcja stresu (np. poprzez sport),
- dieta bogata w kwas linolowy i inne nienasycone kwasy tłuszczowe,
- odpowiednia podaż witamin B2, B6 i A, a także antyoksydantów
- codzienna ochrona skóry przed promieniowaniem UV przez cały rok.
Jak często myć twarz – tłusta skóra.
Im częściej myjesz twarz i usuwasz z niej warstwę sebum, którą twoje gruczoły łojowe produkują w „dobrej wierze”, tym bardziej pobudza je do pracy.
Twoja skóra ciągle wydaje się lepka. Odnosisz wrażenie, że już po kilku godzinach od porannej toalety jest brudna, nieświeża. Do tego, w miarę upływu dnia, świecisz się coraz mocniej. Zaczynasz więc coraz częściej przemywać twarz, aby zapewnić jej świeżość i matowy wygląd.
Im częściej myjesz twarz i usuwasz z niej warstwę sebum, którą twoje gruczoły łojowe produkują w „dobrej wierze”, tym bardziej pobudza je do pracy.
To, co po pozbyciu się lepkiej warstwy przynosi ci ulgę, dla gruczołów łojowych jest sygnałem alarmowym: „Zniknęła bariera ochronna, musimy ją uzupełnić!”.
Zbyt częste mycie zaburza też naturalna równowagę skóry – otwierasz drzwi szkodliwym bakteriom, choć zapewne myślisz, że często myjąc twarz pozbywasz się ich.
Wskazówki:
- Jak dbać o cerę tłustą i dobrze ją oczyszczać? Myj skórę dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Jeśli chcesz odświeżyć twarz w ciągu dnia, zrób to przykładając do twarzy bibułkę matującą lub zwykłą chusteczkę higieniczną. W ostateczności możesz przetrzeć skórę delikatnym tonikiem.
Maseczki z glinki – tak czy nie?
Maseczki z glinki normalizują wydzielanie sebum na twarzy, mają działanie antybakteryjne i łagodzą podrażnienia. Właśnie dlatego polecane są do cery tłustej. Być może nawet korzystałaś z nich i pozostawiasz je na skórze. No właśnie, na jak długo? Aż zamieniały się w suchą skorupę i pękały?
Nie rób tego! Maseczka z glinki trzymana zbyt długo powoduje nadmierne wysuszenie skóry, co z kolei prowadzi do zwiększonej, a nie zmniejszonej, produkcji.
Wskazówki:
- Nigdy nie pozostawiaj maseczki z glinki na dłużej, niż zaleca to producent. Zmyj maseczkę, jak tylko zauważysz, że przeschła i zaczyna pękać. Nawet jeśli będzie to czas krótszy, niż ten podany na opakowaniu.
Pielęgnacja cery tłustej – krok po kroku
Koniec teorii czas na praktykę! Wiesz już, jaka jest charakterystyka cery tłustej i jakie są jej przyczyny. Teraz pora odpowiedzieć sobie na pytanie, co jakie kosmetyki do cery tłustej wybrać, by odpowiednio poprowadzić codzienną pielęgnację?
Krok 1: Oczyszczanie
Tak jak wielokrotnie wspominaliśmy już w artykule, bardzo często cera tłusta powiązana jest z przesuszeniem skóry. Jeśli podejrzewasz, że właśnie to może być przyczyną nadmiaru sebum, to wybierz delikatny żel myjący.
Preparaty specjalistyczne dla cery tłustej dość często zawierają bardzo wysokie stężenia alkoholu. Mocno wysusza i ściągający preparat – szczególnie w perspektywie długoterminowej – nie pomoże poprawić Ci stanu skóry.
Krok 2: Złuszczanie
Regularne złuszczanie pomoże Ci oczyścić ujścia gruczołów łojowych. Do tego kroku możesz wybrać kwasy dostosowane do typu cery. W przypadku skóry tłustej warto zadbać o to, by przeprowadzać dokładną eksfoliację naskórka raz w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że tego typu zabiegów złuszczających z kwasami AHA nie wykonujemy nigdy na aktywnych stanach zapalnych np. ropnych zmianach trądzikowych, czy podrażnieniach.
Krok 3: Odżywienie
Antyoksydanty, retinol/retinal i niacynamid to trójca urodowej pielęgnacji cery tłustej. Są to składniki aktywne, które pomogą Ci rozprawić się ze wszelkimi problemami skórnymi.
Krok 4: Odpowiednie nawilżenie
Przy tłustej skórze musisz zadbać o odpowiednie nawilżenie! Kremy zawierające kwas hialuronowy, alantoinę czy panthenol mogą być tzw. game-changerem w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się cery.
Ze względu na to, że cera tłusta bardzo często powiązana jest z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym, który jest efektem ubocznym zbyt silnych kosmetyków, to warto sięgnąć także po ceramidy. Pomogą one odbudować barierę hydrolipidową, co znacząco zmniejszy skłonność do występowania wyprysków.
Krok 5: Ochrona UV
Przed każdą ekspozycją na słońce nałóż warstwę ochronną na twarz. Krem z filtrem UV powinien być podstawą Twojej codziennej pielęgnacji. Tłusta cera potrzebuje dobrego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych w każdy, nawet najbardziej pochmurny dzień.
Jeśli boisz się wyprysków, to koniecznie wypróbuj naszej emulsji UV o lekkiej konsystencji. Nadaje się ona doskonale do skóry tłustej, która ma skłonność do wyprysków.