Nawilżanie skóry twarzy, dlaczego należy o tym pamiętać?
Nawilżanie skóry twarzy to jedna z najważniejszych czynności podczas pielęgnacji codziennej twarzy. W artykule dowiesz jak zadbać o o dany typ cery.
Nawilżanie skóry twarzy, dlaczego należy o tym pamiętać. Dzięki nawilżeniu skóry, nasza skóra twarzy będzie wyglądać na wypoczętą i rozświetloną. Pamiętaj, że na kondycję skóry wpływa bardzo wiele czynników. Nie wysypianie się, zarwana noc, stres, używki, palenie papierosów, zła dieta, a czasem choroba bardzo mocno pozostawiają ślad na naszej twarzy. Niestety jeszcze nie możemy zatrzymać upływającego czasu, który chcemy czy nie, prędzej, czy później wywrze wpływ na naszą urodę. Jednak większość z nas staje do tego swoistego wyścigu, który wbrew pozorom można wygrać. Należy wiedzieć tylko jak się odpowiednio przygotować i jak o siebie zadbać, nie tylko z próżności, ale głównie dlatego by zachować na dłużej dobre zdrowie.
Nawilżenie skóry twarzy jest podstawą każdego typu cery. O nawilżeniu naszego ciała w dużej mierze decyduje tłuszcz. Powierzchnię naskórka pokrywa ochronny płaszcz lipidowy, który zawiera w sobie wodą różne mieszaniny tłuszczów łojowych oraz lipidów. Tłuszcz tworzy powłokę, która jest odpowiedzialna za nawilżenie naskórka oraz prawidłowe funkcjonowanie naszej skóry. Nikt nie chce mieć szarej, zmęczonej, ziemistej i zwiotczałej skóry. To normalne, że chcemy wyglądać pięknie i promieniście.
Nawilżenie skóry twarzy – rób to dobrze!
Nasza skóra, a głównie twarz to narząd, dzięki któremu komunikujemy się ze światem, zaczynając od samych jej reakcji na zmienną temperaturę, aż do informacji o naszym stanie zdrowia, nie bez powodu się mówi “masz to wypisane na twarzy”. Odpowiednie nawodnienie organizmu, pomoże pozbyć się nam zmęczenia, wspiera funkcjonowanie organów wewnętrznych, poprawia metabolizm i wpłynie korzystnie na nawilżenie naszej skóry ale nie tylko na twarzy.
Nawilżenie skóry to głównie picie minimum 1.5 litra wody dziennie. Dostarczając naszej skórze odpowiedniej ilości wody tworzymy także lipidowy płaszcz ochronny i właśnie dzięki temu nasza skóra będzie gładka i wypoczęta. Na Pewno wtedy zauważysz, że strefa “T” (czoło, noc, broda), coraz mniej się przetłuszcza i w zgięciach wokół nosa się już nie wysusza.
Do zastanowienia przy codziennej pielęgnacji skóry:
- Woda nie dostarcza cukru, a zatem kalorii
- Woda zwiększa stopień „spalania“ tłuszczy w porównaniu z innymi napojami
- Gdy nie pijemy odpowiedniej ilości wody pojawia się zmęczenie, spada nam poziom koncentracji
- Picie wody naturalnie wspomaga oczyszczanie organizmu, poprawia metabolizm.
Wiek i zmiany hormonalne z biegiem czasu zaczynamy dostrzegać je na naszej skórze. Zmiany, które z biegiem lat bardziej dostrzegamy na naszej skórze to suchość. Kiedyś mówiło się, że panie po 40 roku życia wraz ze zmianami hormonalnymi oraz zmniejszoną ilością wydzielanego przez skórę łoju zaczynają dostrzegać ten problem. Obecnie w naszym środowisku zachodzi wiele niekontrolowanych zmian oraz jest bardzo duże zanieczyszczenie powietrza, ilość osób, która ma suchą skórę zwiększa się bez względu na wiek.
Z suchością skóry zmagają się już nawet 20-latki. Teraz już kobiety w każdym wieku sięgają po kosmetyki zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy. Aby odpowiednio zadbać, pamiętaj o tym, że odpowiednia dieta ma tutaj duże znaczenie. Jeżeli w codziennym menu nie będzie odpowiedniej dawki witaminy A i cynku, skóra będzie matowa i może się łuszczyć.
Nawilżenie skóry – czy wiesz, w jakich produktach występuje najwięcej witaminy A?
Marchew, bataty, czerwona papryka, szpinak, papaja, mango, morele, tłuste ryby (np. tuńczyk, węgorz), jajka, sery topione, sery dojrzewające, mleko, jogurt, wątróbka drobiowa, wątróbka wieprzowa i wołowa, masło, makaron dwujajeczny i czterojajeczny, serki twarogowe homogenizowane, ser twarogowy półtłusty i tłusty.
Nawilżanie skóry twarzy – czy wiesz, w jakich produktach występuje najwięcej cynku?
Pomidory, natka pietruszki, warzywa kapustne oraz warzywa strączkowe, otręby, podroby, biała fasola, kakao gorzkie, gorzka czekolada, jajka, czosnek, cebula, pestki dyni, migdały.
Możesz też zrobić sobie kilka razy w roku suplementację witaminowo- mineralną.
- Witamina A (retinol), jej niedobór jest przyczyną suchej łuszczącej się skóry, trądzik, wypryski, przesuszona i szorstką skórę, zwłaszcza na łokciach i kolanach oraz ramionach i udach,
- Witamina E (tokoferol), przeciwdziała starzeniu się komórek.
- Witamina C (kwas askorbinowy), zmiata wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry, przyspieszając jej starzenie. Ponadto jest niezbędna w wytwarzaniu kolagenu (podstawowego białka skóry) oraz substancji uszczelniającej śródbłonek naczyń włosowatych. Zapobiega też przebarwieniom skóry, ponieważ uczestniczy w syntezie melaniny.
- Witamin B2 (ryboflawina), jej niedobór powoduje pękanie kącików ust oraz łojotok.
- Biotyna, jej niedobór sprzyja powstawaniu łojotoku oraz łuszczeniu się skóry.
Nawilżanie skóry twarzy – jak robić to właściwie?
Zabiegi pielęgnacyjne to podstawowe oczyszczanie skóry, a następnie aplikowanie rano i wieczorem porcji odpowiedniego kremu. Wspomaga on działanie naturalnych mechanizmów wiążących wodę w skórze. Kremy zazwyczaj zawierają głównie lipidy i ceramidy które, uszczelniają komórki naskórka, witaminy oraz wyciągi roślinne. Cenne są substancje uzyskiwane z alg, które zawierają ponad 90% wody. W skład kosmetyków wchodzi także woda w czystej postaci – najlepiej termalna. Stanowi świetną bazę do produkcji kremów typu „olej w wodzie”. Mają one lekką konsystencję i skóra chłonie je jak gąbka.
Poranna pielęgnacja – do codziennej pielęgnacji skóry
Rano zawsze stosuj krem kojąco-nawilżający, fajnie sprawdzić się aloes z ogórkiem, taki krem jest zazwyczaj lżejszy w konsystencji i bardzo szybko się wchłania. Możesz zastosować też krem, który ma właściwości nawilżające – oleje jojoba, arganowy, z pestek ogórka, aloesu. Idealnie, jeśli taki krem będzie szybko przenikają w głąb naskórka a na zewnątrz pozostawia skórę zmatowioną, przygotowaną do nałożenia makijażu.
Wieczorna pielęgnacja – do codziennej pielęgnacji skóry twarzy
Wieczorem zdecydowanie możesz sobie pozwolić na “cięższą” pielęgnacje. Krem, który ma w sobie bardzo bogate składniki aktywne i przez to będzie skutecznie odżywiać. Wtedy masz więcej czasu na wchłonięcie się takiego kremu. Nie musisz się spieszyć, nie jesteś już tak zabiegana. Dlatego te kremy mają często działanie dodatkowe i wspomagają walkę z pierwszymi oznakami starzenia oraz poprawiają kondycję skóry naczyniowej. Na jakie składniki zwrócić uwagę? Oleje z pestek winogron, żurawiny, ekstrakty z róży damasceńskiej, maliny, pomarańczy.
Preparaty, które służą do codziennej pielęgnacji skóry suchej:
Krem – kosmetyk do pielęgnacji i ochrony skóry, stosowany bezpośrednio na skórę. Występuje w formie stałej lub półtłustej emulsji wodno-tłuszczowej. Kremy to najliczniejsza grupa wyrobów kosmetycznych. Ze względu na skład i przeznaczenie kremy dzielą się na:
- Nawilżające (polecane do każdej cery),
- Półtłuste (zwykle mają bardziej bogaty skład),
- Przeciw-zmarszczkowe (tu krem może mieć zarówno formę kremu nawilżającego, jak i np. kremu półtłustego czy tłustego),
- Ochronne (przeznaczone np. do niskich temperatur),
- Przeciwsłoneczne (z zawartością filtrów chroniących przed słońcem).
Maseczki kosmetyczne – preparat nakładany na skórę (najczęściej twarzy) na określony czas, po którym jest usuwany z jej powierzchni (np. zmywany wodą); jego celem jest poprawienie kondycji skóry (np. ujędrnienie albo oczyszczenie). Możemy podzielić je w zależności od stopnia zaschnięcia. Maski miękkie – które nie zasychają i możemy je usunąć woda oraz maski twarde – które zastygają, unieruchamiając twarz.
Dzielimy je również na:
- Nawilżające i oczyszczające,
- Wygładzające i ujędrniające,
- tonizujące,
- Odżywcze,
- Łagodzące,
- liftingujące,
Nawilżenie skóry twarzy, a olejki? Czy warto jest stosować?
Tak! Doskonale nawilżają i natłuszczają skórę. Do wyboru mamy zarówno te czyste olejki, jak i kosmetyki z ich pewną zawartością. W sklepach znajduje się duży wybór różnorodnych olejków. Polecany jest zwłaszcza: olejek migdałowy, arganowy, różany, kokosowy czy olej z konopi indyjskiej. Olejowanie jest cennym zabiegiem, znanym od wielu lat. Działa nie tylko na włosy, ale również na skórę cery, sprawiając, że wygląda ona młodo i promieniście. Podział olejków kosmetycznych ze względu na czas schnięcia :
- oleje schnące – w kosmetyce polecane do skóry tłustej i problematycznej, zawierają co najmniej 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mogą być przechowywane 3-4 miesiące,
- oleje półschnące – doskonałe dla skóry mieszanej, normalnej, suchej i dojrzałej, posiadają od 20 do 49% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, należy je przechowywać maksymalnie 4-6 miesięcy,
- oleje nieschnące – najlepsze do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, zawierają do 19% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mogą być przechowywane 6-8 miesięcy.
Nawilżanie skóry twarzy – jakie oleje stosować.
Olej kokosowy
Należy do kategorii olejów nieschnących. Niekwestionowana gwiazda wśród naturalnych olejów kosmetycznych. Bogaty w witaminę E i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe jest polecany do pielęgnacji włosów niskoporowatych.
Olej arganowy
Reguluje wydzielanie sebum i pozytywnie wpływa na stany zapalne skóry. Ma silne działanie nawilżające, dlatego jest polecany do skóry dojrzałej. Zawiera porządną dawkę witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Olej rycynowy
Zanim olej kokosowy został gwiazdą kosmetyki, to właśnie olej rycynowy cieszył się popularnością. Ma właściwości stymulujące produkcję elastyny i kolagenu. Sprawdza się w pielęgnacji rzęs i brwi, a do tego jest wyjątkowo tani.
Olej z opuncji figowej
Olej z opuncji figowej odpowiada za intensywną regenerację oraz nawilżenie skóry suchej i podrażnionej. Posiada silne właściwości anty-zmarszczkowe i wspaniale łagodzi stany zapalne i pracę gruczołów łojowych.
Olej z pestek Malin
Kosmetyki zawierające olej z pestek malin dają uczucie miękkości i gładkości skóry. Świetnie sprawdzą się do pielęgnacji cery tłustej i wysuszonej, przywracając jej równowagę.
Olej ze słodkich migdałów
Olej migdałowy jest półschnący, a więc sprawdza się w pielęgnacji skóry mieszanej i normalnej. Podobnie jak inne, popularne olejki kosmetyczne, zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, a witaminę E i A. Łagodzi podrażnienia, suchość i świąd skóry.
Olej macadamia
Należy do grupy olejów nieschnących i zawiera dużą ilość antyoksydantów. Dzięki temu spowalnia starzenie się skóry. Zachwyci osoby, które zmagają się z mało elastyczną skórą, trądzikiem różowatym oraz cerą naczynkową.
ZOBACZ TAKŻE :
http://dev890123789021.nemeacosmetics.pl/peeling-do-twarzy-jaki-wybrac/