Rozmaryn – jego zastosowanie oraz właściwości. Zrób to sam
Rozmaryn – jego właściwości oraz zastosowanie w leczeniu, oraz kosmetyce.
Rozmaryn ogrywa wiele ważnych ról w lecznictwie oraz kosmetyce. Lekarski rozmaryn może stosować na skórę, a także na stany zapalne jamy ustnej, grzybicą, układ nerwowy, a nawet depresję! Tą szczególną roślinę jaką jest rozmaryn pewnie znasz głównie z kuchennej półki, a mimo to odgrywa bardzo ważną rolę w ziołownictwie. Rozmaryn znalazł swoje uznanie w składach niektórych kosmetyków. W tym artykule dowiesz się jak należy go stosować, jakie ma właściwości i działanie, a nawet jak przygotować swój Olejek z rozmarynu w domu DIY!
Poza tym, że rozmaryn jest głównie używany w kuchni i stąd zna go najwięcej osób, to ważną cechą ekstraktu rozmarynowego jest wykorzystanie go w kosmetyce jako wyciąg, który działa na skórę przeciwzapalnie. Niewiele osób zna takie wszechstronne działanie rozmarynu. Ma działania nawilżające, odżywiające oraz regeneracyjne. Wyciąg z rozmarynu przyspiesza gojenie się ran, niweluje blizny i oparzenia. Rozmaryn pomaga zmniejszyć obrzęk, ponieważ bardzo pozytywnie wpływa na drenaż skóry. Badania mówią, że rozmaryn działa również na stres i depresję.
Rozmaryn lekarski – właściwości lecznicze
Olejek z rozmarynu, jak i samo ziele krzewu ma zastosowanie w lecznictwie. Rozmaryn możesz wykorzystać przy różnych przebarwieniach skóry, bliznach i oparzeniach. Przy grypie i przeziębieniu możesz sobie zrobić napar z rozmarynu, ponieważ rozmaryn ma działanie rozgrzewające. Posiada bowiem właściwości antybakteryjne. Olejek z rozmarynu używa się przy schorzeniach reumatycznych. Stosuje się go punktowo w miejscu występowania bólu. Olejek rozmarynowy jest do stosowania zewnętrznego, jego właściwościom antyseptycznym, jego działanie możemy zastosować w leczeniu schorzeń skóry. Często jest stosowany jako olejek do masażu bolących miejsc.
Jak suszyć rozmaryn?
Suszenie ziół ma kilka sposobów. Jedną z nich jest powiązać pliki kępek rozmarynu ze sobą i powiesić je pod sufitem, aby nie sypały się podczas suszenia włóż je w papierowe torebki z wyciętymi dziurkami. Drugą i szybszą metodą suszenia rozmarynu jest włożenie igiełek do piekarnika. Wyłóż igiełki na blaszce i ustaw najniższą temperaturę i po około 2-4 godzin kiełki są kruche, a suszenie zakończone.
Najczęściej spotykany jest pod postacią olejku eterycznego, ale można dostać go też w formie maceratu. Pozyskiwany z europejskiego zioła i uznawany za jeden z najbardziej cennych olejków aromaterapeutycznych. Jego właściwości są znane od pokoleń. O czym mowa? O olejku rozmarynowym. Jakie są jego właściwości rozmarynu? Jak należy go stosować? Wiele korzyści w jednym olejku.
Rozmaryn – olejek do włosów
Często ta roślina jest stosowana jako olejek do pielęgnacji włosów. Wpływa na przyspieszenie po prostu włosów. Olejek rozmarynowy możesz dodawać do maseczek i wcierek. Jeśli posiadasz problemy ze skóra głowy, z pomocą przyjdzie olejek rozmarynowy, który pomaga w leczeniu łupieżu czy łojotoku.
Właściwości i zastosowanie rozmarynu:
W niektórych kulturach roślina jaką jest rozmaryn jest uznawana za symbol wierności, ponieważ jest zielony cały rok i to czyni go już wyjątkowych. Nie gubi swoich igieł ani nie zmienia koloru w zależności od pory roku. Właściwości rozmarynu to między innymi:
- Działanie przeciwzapalne;
- wzmacnia odporność organizmu;
- działa przeciw nowotworowo;
- poprawia układ trawienny;
- pomaga w leczeniu bólu mięśni i stawów;
- antyseptyczne – skutecznie hamuje rozwój drobnoustrojów, działa jak naturalny antybiotyk;
- wspomaga i chroni układ nerwowych; wykazano pozytywny wpływ rozmarynu na zahamowanie degeneracji komórek nerwowych i rozwoju choroby Alzheimera;
- antyoksydacyjne i przeciwzapalne;
- przeciwbólowe w przypadku migren, bólów mięśniowych i menstruacyjnych, olejek rozszerza naczynia włosowate i polepsza ukrwienie;
- ochronne na układ krwionośny, poprawiające krążenie krwi;
- łagodzące dolegliwości układu oddechowego;
- dobroczynne na układ pokarmowy, wspomagając trawienie i pracę wątroby.
Rozmaryn stosowany do aromaterapii
Ten zapach rześki, ziołowy zapach często jest używany do komponowania perfum oraz przez aromaterapeutów. Wdychanie oparów destylatu rozmarynowego przyspiesza bicie serca i podwyższa ciśnienie krwi, stymulując do działania. Paradoksalnie, jednocześnie skutecznie łagodzi uczucie stresu i stany depresyjne. Dlatego często zapach rozmarynu jest wykorzystywany w olejkach do masażu i produktach kąpielowych, ponieważ mają na celu pobudzenie w stanach zmęczenia i apatii. Świetnie się sprawdzi do kąpieli, jeśli chcesz odpocząć po ciężkim dniu i złagodzić swój stres, Kąpiel rozmarynowa sprawi, że poczujesz się o wiele lepiej.
Rozmaryn zazwyczaj jest spotykany pod postacią olejku eterycznego, ale można go dostać lub zrobić DIY w formie maceratu.
Jak zrobić olejek z rozmarynu DIY
Olejek rozmarynowy
Składniki:
1 szklanka igieł i łodyg rozmarynu
2 szklanki wybranego przez ciebie oleju
Sposób przygotowania:
Umieść w garnku rozmaryn – igły i łodygi. Wlej do środka olej.
Podgrzewaj mieszankę na małym ogniu około 5 godzin.
Po upływie czasu pozostaw olejek do ostygnięcia, a później przelej do ciemnej buteleczki
Olejek przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Podsumowanie – zastosowanie i właściwości rozmarynu:
POPRAWA KONDYCJI WŁOSÓW
Świetnie sprawdzi się przy suchych włosach, ale również przy przetłuszczających się. Można stosować jako szampon, maseczkę, wcierkę oraz zastosować olejowanie. Należy wsmarować w skórę głowy. Da Ci to wiele korzyści zdrowotnych
PASTA DO ZĘBÓW Z ROZMARYNEM
Rozmaryn w paście rozprawi się z nieświeżym oddechem i na długo pozostawia świeżość w jamie ustnej.
POPRAWA SAMOPOCZUCIA
Rozmaryn lekarski pomaga w zwalczaniu stresu oraz depresji. Zwiększa energię i chęć do życia.
SKALECZENIA
uleczy wiele zadrapań i skaleczeń. Delikatnie odkazi i nie pozwoli by rozwinęła się infekcja.
REGENERACJA SKÓRY
Dzięki temu, że niszczy mikroorganizmy, skóra może się lepiej regenerować. Świetnie sprawdzi się dla cery trądzikowej, ponieważ pomoże wyleczyć blizny po trądziku.
BÓLE MIĘŚNI
Świetnie sprawdza się dla sportowców, którzy cierpią w wyniku kontuzji. Olejek z rozmarynu przynosi ulgę oraz koi wszelkie urazy mięśni.
ZMARSZCZKI
Świetnie działa na zatrzymanie procesu wiotczenia skóry oraz wszelkie zmarszczki. Olejkiem z rozmarynu możesz nacierać twarz bezpośrednio. Ta czynność sprawi, że skóra zostanie szybko nawilżona i nabiera jędrności. Dodaj olejek do swojego ulubionego kremu.
CELLULIT
Wykonaj masaż ciała przy użyciu olejku rozmarynowego. Miejsca newralgiczne i dotknięte pomarańczową skórką. Pobudzi ciało i krążenie krwi przez co szybko zauważysz różnicę.
KĄPIEL ROZMARYNOWA
Dodaj kilka kropel do kąpieli postawi na nogi każdego, nawet po tak bardzo ciężkim i wykańczającym dniu.
ANTYBAKTERYJNY
Olejek rozmarynowy to naturalny środek antybakteryjny. Skutecznie zabija bakterie, dlatego tak świetnie sprawdza się przy leczeniu niektórych problemów skórnych. Między innymi cery trądzikowej i łuszczy.
PRZECIWGRZYBICZY
Świetnie się sprawdzi w walce z łupieżem, grzybicą stóp i paznokci.
WZMACNIAJĄCY
Rozmaryn bardzo wspiera układ immunologiczny. Olej rozmarynowy skutecznie odżywia, wzmacnia, a tak naprawdę najlepiej sprawdza się do wypadających włosów.
TONIZUJĄCY
Olejek rozmarynowy (sam lub w połączeniu z innym olejkiem roślinnym) sprawdza się w OCM, czyli oczyszczaniu twarzy olejami. Wykazuje właściwości dobrze oczyszczające i tonizujące.
PRZECIWBÓLOWY
Masaże przy użyciu olejku rozmarynowego to świetne działanie relaksacyjne, a przede wszystkim ma działanie przeciwbólowe. Niweluje ból i pomaga przy problemach kostno-stawowych.
ROZGRZEWAJĄCY
Masaż olejkiem rozmarynowym może skutecznie rozgrzać, ponieważ naturalny olej z rozmarynu wcieramy okrężnymi ruchami w skórę pobudza mikrokrążenie, zapewnia lepszą wchłanialność składników odżywczych i przyjemnie rozgrzewa.
Zobacz także :
http://dev890123789021.nemeacosmetics.pl/peeling-do-twarzy-jaki-wybrac/